19 marca 2023 – IV Niedziela Wielkiego Postu (Rok A)
Zapowiedzi przedślubne (godz. 13:00):
Dziękujemy za ofiary składane na konto parafialne
Przypominamy dane do przelewu na konto parafialne: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Żeromskiego 7, Żyrardów. Numer konta 83 1240 3350 1111 0010 3598 3302.
Niedziela – 26 marca - V Niedziela Wielkiego Postu
8:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich
09:30 – Msza święta z nauką dla wszystkich
11:00 – Msza święta z nauką dla dzieci
13:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich
17:15 – Gorzkie Żale z nauka pasyjną
18:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich
Poniedziałek – 27 marca
7:00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
10.00 – Msza święta z nauką dla wszystkich
17.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
19:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich – zapraszamy szczególnie młodzież
Wtorek – 28 marca
7:00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
10.00 – Msza święta z nauką dla wszystkich
17.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
19:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich – zapraszamy szczególnie wszystkich rodziców
Środa – 29 marca
7:00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
10.00 – Msza święta z nauką dla wszystkich + Sakrament Namaszczenie Chorych
17.00 – Msza Św. z nauką dla wszystkich
19:00 – Msza święta z nauką dla wszystkich – zapraszamy szczególnie wszystkie osoby należące do grup różańcowych
Termin: 15-21.09.2023 r. KOSZT: 3500 zł + 400 euro
Dzień 1 – Rozpoczęcie pielgrzymki. Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wylot do Barcelony o godzinie 15.50. Przybycie: 19.00. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2– Śniadanie. SARAGOSSA. Zwiedzanie Bazyliki katedralnej Nuestra Señora de Pilar. Spacer po Starówce. Przejazd do LOURDES. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 3 – LOURDES – Msza św. w Grocie Objawień. Śniadanie. Przejście tzw. Szlakiem Bernadety. Odwiedzenie miejsc związanych z życiem Świętej, m. in. jej dom rodzinny. Zwiedzanie bazyliki. Czas wolny na indywidualną modlitwę i refleksję. Możliwość skorzystania z kąpieli w wodzie z cudownego źródła. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 4 –Śniadanie. LOURDES. Msza św.. Odwiedzenie Groty Objawień oraz bazyliki. Czas wolny na indywidualną modlitwę i refleksję. Droga Krzyżowa. Wieczorem udział w procesji maryjnej ze świecami. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5 –Śniadanie. Przejazd do CARCASSONNE. Spacer po średniowiecznym mieście z podwójnym pasem murów obronnych, barbakanów i wąskich uliczek. Zwiedzanie bazyliki St. Nazaire. Przejazd do Hiszpanii. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 6– Śniadanie. BARCELONA. Zwiedzanie: Katedra św. Eulalii, Sagrada Familia (z zewnątrz), Santa Maria del Mar, Plaza Puerta de la Paz, Las Ramblas. Msza św. Następnie przejazd do MONTSERRAT. Zwiedzanie sanktuarium maryjnego z Bazyliką Matki Bożej oraz częścią klasztoru benedyktynów. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 7– Śniadanie. Transfer na lotnisko w Barcelonie. Wylot do Polski o godz. 10.45. Przybycie do Warszawy ok. godz. 14.00 Zakończenie pielgrzymki.
ŚWIADCZENIA:
Zakwaterowanie: hotele ***, pokoje 2,3 – osobowe – 6 noclegów;
Transport: autokar (video, WC, barek, klimatyzacja) oraz dojazdy na lotnisko z Żyrardowa i powrót;
Zwiedzanie: na całej trasie grupą opiekuje się pilot;
Ubezpieczenie: koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków;
bilety wstępów: zawarte w kosztach;
Wyżywienie: 4 śniadania i 3 obiadokolacje.
Biuro Turystyki i Transportu NOVUM TRAVEL. 89-410 Więcbork ul. Gdańska 13
Tel. 52 389-98-90, tel. kom. 502 688-980. NIP: 558-100-11-78. REGON: 091130128
www.novumtravel.pl; e-mail: novumtravel@op.pl
W piątek 24 marca br. z kościoła Matki Bożej Pocieszenia po Mszy Świętej o godzinie 18.00 wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Zachęcamy do podjęcia wyzwania przejścia w samotności i ciszy 40 km drogi. EDK jest ogólnopolską inicjatywą dla tych, którzy nie boją się trudnych doświadczeń i pragną ofiarować swój wysiłek Panu Bogu.
Ekstremalna Droga Krzyżowa (=EDK) 2023 odbywać będzie się pod hasłem „Rewolucja pięknych ludzi”. EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.edk.org.pl (należy wybrać rejon Żyrardów - tutaj można się zapisać) oraz na profilu FB/ZYRARDOW.EDK na stronie internetowej edkzyrardow.pl
W tym roku z Żyrardowa wyruszają 2 trasy, Czerwona i Pomarańczowa, obie zaczynają się w kościele Matki Bożej Pocieszenia w najbliższy piątek
Zapisy przez Internet do 24 marca.
https://www.ekai.pl/dokumenty/stanowisko-kep-swiety-jan-pawel-wielki/
W ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie. „Papież Jan Paweł II – pisał burmistrz Rzymu z okazji jego beatyfikacji – zostawił niezatarty znak na historii chrześcijaństwa oraz na historii narodów Europy i całego świata. Ojciec Święty Wojtyła stał się symbolem, przewodnikiem, zarówno dla osób wierzących, jak i niewierzących. Był Papieżem, którego wkład okazał się decydujący dla obalenia komunizmu oraz tych wszystkich doktryn, które zmierzały do przekreślenia wszelkiej godności i wolności istoty ludzkiej. Liczne narody odnalazły w nim pokłady ogromnej siły, zdolnej do przekazywania piękna wiary i wartości z nią związanych.”
Papież Franciszek z okazji kanonizacji przypomniał, że Karol Wojtyła zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej Ojczyźnie, w Polsce. „Dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za dar Jana Pawła II” – powiedział Franciszek i podkreślił, że Papież Polak nadal inspiruje nas poprzez słowa, pisma, gesty, styl posługi, cierpienie przeżywane z heroiczną nadzieją. „Inspiruje nas jego całkowite powierzenie się Chrystusowi, Odkupicielowi człowieka i Matce Bożej.”
Święty Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach. Jest także ojcem naszej wolności. Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni.
Poeta i myśliciel cenił i kochał polską kulturę, historię i tradycję. Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji. Apelował o duchową jedność Europy, przypominał jej chrześcijańskie korzenie, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja.
Jego pielgrzymki do Ojczyzny były wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków. Wypowiadał słowa mające sprawczą moc, zdolne pchnąć historię kraju i losy ludzi na nowe tory: „Niech zstąpi Duch Twój”, „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja!” „Każdy powinien mieć swoje Westerplatte!” „Nie lękajcie się być świętymi!” „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!”. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.
Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków. Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II.
Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.
Orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku. Bierze się pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce.
Jako papież, św. Jan Paweł II, zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą.
Dziękujemy wszystkim, którzy z wielką odwagą i stanowczością bronią dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Apelujemy, aby nie wykorzystywać osoby Papieża Polaka do celów bieżącej polityki. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II za naszą wspólnotę kościelną i narodową. Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości.
Biskupi zebrani na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 14 marca 2023 roku
W sobotę 25 marca 2023r. przeżywać będziemy Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, to również Dzień Świętości Życia.
W związku z powyższym gorąco zachęcamy do podjęcia w tym dniu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Uroczyste przyrzecznie nastąpi w naszej parafii 25 marca na zakończenie Mszy Św. o godz. 10:00 i przed Mszą Św. o godz. 18:00.
Adopcję może podjąć każdy, bez względu na płeć czy wiek.
Duchowa Adopcja trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej dziesiątki różańca świętego oraz specjalnej modlitwy w intencji jednego poczętego dziecka, którego imię jedynie Bogu jest wiadome.
Ponadto Duchowa Adopcja jest:
Dużą pomocą w wypełnieniu modlitewnego zobowiązania może być aplikacja „Adoptuj Życie” (https://adoptujzycie.pl/), która jest mobilnym asystentem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Działa ona na telefonach z systemem Android oraz iOS.
Dzięki tej aplikacji, przez 9 miesięcy zobowiązania:
– nie zapomnimy o codziennej modlitwie
– sprawdzimy jej treść
– skorzystamy z gotowych rozważań różańcowych
– zobaczymy jak rozwija się dziecko
– usłyszymy bicie jego serca i podejrzymy go przez USG (od 6 tygodnia)
– maluch sam opowie nam o tym, jak się czuje.
1434: Wewnętrzna pokuta chrześcijanina może wyrażać się w bardzo zróżnicowanych formach. Pismo święte i Ojcowie Kościoła kładą nacisk szczególnie na trzy formy: post, modlitwę i jałmużnę. Wyrażają one nawrócenie w odniesieniu do samego siebie, do Boga i do innych ludzi. Obok radykalnego oczyszczenia, jakiego dokonuje chrzest lub męczeństwo, wymienia się jako środek otrzymania przebaczenia grzechów: wysiłki podejmowane w celu pojednania się z bliźnim, łzy pokuty, troskę o zbawienie bliźniego, wstawiennictwo świętych i praktykowanie miłości, która "zakrywa wiele grzechów" (1 P 4, 8).
1435: Nawrócenie dokonuje się w życiu codziennym przez czyny pojednania, troskę o ubogich, praktykowanie i obronę sprawiedliwości i prawa, wyznanie win braciom, upomnienie braterskie, rewizję życia, rachunek sumienia, kierownictwo duchowe, przyjmowanie cierpień, znoszenie prześladowania dla sprawiedliwości. Najpewniejszą drogą pokuty jest wzięcie każdego dnia swojego krzyża i pójście za Jezusem
1436: Eucharystia i pokuta. Źródłem i pokarmem codziennego nawrócenia i pokuty jest Eucharystia, ponieważ w niej uobecnia się ofiara Chrystusa, która pojednała nas z Bogiem. Karmi ona i umacnia tych, którzy żyją życiem Chrystusa; jest "środkiem zaradczym uwalniającym nas od grzechów powszednich i zachowującym od grzechów śmiertelnych"
1437: Czytanie Pisma świętego, Liturgia Godzin, modlitwa "Ojcze nasz", każdy szczery akt kultu lub pobożności ożywia w nas ducha nawrócenia i pokuty oraz przyczynia się do przebaczenia grzechów.
1438: Okresy i dni pokuty w ciągu roku liturgicznego (Okres Wielkiego Postu, każdy piątek jako wspomnienie śmierci Pana) są w Kościele specjalnym czasem praktyki pokutnej. Okresy te są szczególnie odpowiednie dla ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi (dzieła charytatywne i misyjne).
Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.
Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
21 maja (niedziela) – Wniebowstąpienie Pańskie
28 maja (niedziela) – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
15 sierpnia (wtorek) – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (środa) – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia (poniedziałek) – Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.
25 marca (sobota) – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
6-8 kwietnia (czwartek-sobota) – Triduum Paschalne (UWAGA: Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.)
10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
3 maja (środa) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
29 maja (poniedziałek) – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
29 czerwca (czwartek) – Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
8 grudnia (piątek) – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
26 grudnia (wtorek) – Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika
Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie
Copyright © 2009-2022